Kamošky sú nový manžel: Láska nemusí vydržať, priateľstvo áno...

27. mája 201700:00
Čo myslíte, prečo je to tak? Autor: Shutterstock

Ľúbime ho, on má rád nás, ale naozaj s ním môžeme počítať v dobrom aj v zlom? Aj preto má ten náš chlap silnú konkurenciu.

Pred mesiacom mala Tamara narodeniny. Okrúhle. Aj preto rozmýšľala, ako ich osláviť tak, aby na svoju tridsiatku nezabudla. A mala tri možnosti. Romantická večera so svojou polovičkou, poriadna párty, kde všetci pozvaní budú tancovať, piť a hýriť až do rána, alebo malá oslava, na ktorú pozve pár kamošiek. „Vybrala som si tú poslednú možnosť. Celú noc sme sa smiali, pili víno a bola to super zábava. Všetky sme si ju užili,“ priznáva Tamara.

Čítajte viac:

Láska až do konca života? Vďaka týmto maličkostiam to je možné!

Ale je to normálne? Uprednostniť priateľky pred rodinou a pred mužom svojho života? Celkom bežné to možno nie je, lenže je to signál, že vo sfére lásky dochádza k zmenám. „Dnes človek nezískava psychickú rovnováhu len v jednom exkluzívnom vzťahu, ale najmä vďaka rozmanitosti iných vzťahov. Rodinných, priateľských aj pracovných,“ myslí si francúzsky sociológ Stéphane Hugon.

Má to logiku, veď od chlapa obvykle očakávame, aby bol dobrý partner. Úžasný milenec aj otec. A tiež parťák do spoločnosti. Lenže je čoraz ťažšie nájsť takého, ktorý by spĺňal všetky tieto parametre ako jedna osoba. „A tak úlohu partnera, s ktorým by si ženy mohli vyjsť medzi ľudí a ktorému by sa mohli zdôveriť, čoraz častejšie preberajú priateľky,“ tvrdí sociológ.

Koniec prítulného muža?

Išlo to tak celé desaťročia. Že v manželstve mal každý svoje miesto. Presne určené, s presnými hranicami v duchu – ja robím to a ty máš na starosti toto. Možno to nezaváňalo adrenalínom ani dobrodružstvom, ale tento systém celé desaťročia fungoval. Lenže časy sa menia a takto nastavené hranice sa začínajú stierať. „Partnerský vzťah sa stal priestorom na kompromisy, ale aj na konflikty, pretože partneri sú na seba oveľa náročnejší ako generácie pred rokmi. Od vzťahu očakávajú najmä lásku (ideálne šťastnú) a sex (najlepšie vášnivý).

Čítajte viac:

Kedy je najlepší čas na vydaj? Vedci odhalili, v akom veku je svadba najlepšou voľbou

VIDEO: Chcela si len zacvičiť jogu: To, čo však nasledovalo potom, obom zmenilo život!

Navyše, dvojica sa o všetko delí alebo vyjednáva v štýle – ty budeš mať na starosti domáce práce, výchovu detí a ja zarábanie peňazí. A tým, že si každý vyjasnil svoje územie, získal aj na sile. Ale pozor, konflikt nemusí znamenať, že do seba dvaja hádžu taniere. Skôr ide o to, že partnerské diskusie sú oveľa búrlivejšie. Obaja partneri sú rovnocenní, každý chce povedať svoj názor, každý chce ukázať, že je rovnako dôležitý ako ten druhý. Áno, je to zdravé, pre vzťah prospešné, ale zároveň sa to môže rýchlejšie obrátiť k horšiemu a skončiť rozchodom,“ vysvetľuje belgická psychologička Carolle Graff, ktorá sa špecializuje na párové terapie.

Samozrejme, všetko sa mení od manželstva k manželstvu, svoje tam robia aj osobné črty partnerov, ale väčšinou tie diskusie vyzerajú asi takto: „Čože? Ty si mu to dovolil? Veď ja som mu predsa povedala, že po deviatej večer sa playstation hrať nebude.“ Alebo takto. „Neexistuje, aby sme zase v nedeľu išli na obed k tvojej mame. Ja chcem ísť na výlet do prírody a nebudem o tom diskutovať.“

Kamošky ako liek

A tak je nad slnko jasnejšie, že sa potrebujeme vyrozprávať z toho, ako sa náš tínedžer stáva závislým od počítačových hier a ako naša milá svokra manipuluje svojho syna, aby k nej každý víkend chodil na návštevu. No a komu tieto jóbovky môžeme zavesiť na nos? Predsa kamoškám. Nad pohárom vína sa posťažujeme na všetko, čo nás trápi, ale nielen to.

Pri klebetení si vymeníme aj recepty na skvelý šalát z quinoy, preberieme, v ktorom obchode majú megazľavy, ohovoríme všetky bývalé spolužiačky a vypočujeme si jedna druhú. Lebo aj o tom je skutočné priateľstvo. Že nám pomáha cítiť sa lepšie a udržiavať si vlastnú psychickú pohodu.

Ruku na srdce, keď z času na čas vypustíte ventil a nahlas si pred kamoškami ponadávate na svojho chlapa, nedýcha sa vám o čosi ľahšie? Nakoniec, potvrdzujú to aj výskumy. Tie tvrdia, že ľudia, ktorí majú okolo päť až desať priateľov, si pripadajú oveľa šťastnejší ako tí, ktorí si do zoznamu kamarátov môžu zapísať len dve či tri mená. A má to logiku. Priateľstvo je po rodine bezpečné útočisko číslo dva, dáva nám pocit, že niekam patríme a že keby bolo najhoršie, nie sme na svete samy. „Pre naše staré mamy bolo jediným takýmto útočiskom rodinné hniezdo. Manželstvo bolo synonymom podpory aj pomoci, ktorú očakávali od vlastného muža. Ale dnes sa časy menia a manžela v mnohých situáciách nahradili priateľky,“ upozorňuje psychologička Elena Brozmanová, ktorá na tomto fenoméne nevidí nič nezvyčajné.

Veď dnes, keď sú čoraz väčším trendom patchworkové, čiže vyskladané rodiny a klasický model v štýle mama, otec plus dve deti sa vytráca, si vzťahy budujeme inak. A zapájame do nich kamarátky. Ktorým sa posťažujeme, ktorým prezrádzame tajomstvá, hovoríme im o svojich pochybnostiach aj vlastných zlyhaniach. A nemusíme sa obávať, že sa nahnevajú alebo urazia.

Čítajte viac:

Ste jeho number one: 10 malých znamení, že na vás stále myslí

Na začiatku vzťahu to bolo rozkošné, ale... 5 vecí, ktoré už vtedy boli varovným signálom!

Aj Tamara priznáva, že kamošky o nej vedia oveľa viac než jej manžel. Že im pri treťom pohári frankovky ochotne zavesí na nos, ako sa trikrát do týždňa dokáže zamilovať do kolegu alebo do neznámeho chlapa, ktorého stretla kdesi vo výťahu. „Viem, že na môjho manžela sa môžem spoľahnúť. Je dobrý partner aj dobrý otec, ale sú témy, ktoré s ním nikdy preberať nebudem. A keby sa náhodou stalo, že raz pôjdeme od seba, viem, že sa môžem spoľahnúť na moje baby, ktoré ma poznajú roky.“ A má pravdu, veď si predstavte situáciu, že svojho chlapa pristihnete s inou. Komu sa budete chcieť vyplakať do telefónu? Rodičom? S nimi sa také intímne veci preberajú ťažko. Kolegyni? Zaťahovať súkromie do práce nie je najlepší nápad. V takýchto situáciách funguje ako prvá pomoc skutočná priateľka.

Láska nemusí vydržať, priateľstvo áno

A prečo je dnes cennejšia než milión? A prečo sa stáva náhradou manžela? „Dnes žijeme oveľa dlhšie ako generácie pred nami a tým, že sa predlžuje ľudský život, je oveľa ťažšie sľúbiť si lásku naveky a ten sľub dodržať,“ upozorňuje sociológ Stéphane Hugon.

Ak to povieme natvrdo, láska už nie je stávka na istotu a nemôžeme sa na ňu stopercentne spoľahnúť. O to skôr, že dnes sa rozvádza každé druhé manželstvo a rozprávkové vzťahy v štýle – a žili spolu šťastne, až kým nepomreli, sú naozaj skôr sci-fi než realita. Dnes sa páry rozvádzajú s oveľa väčšou ľahkosťou ako kedysi. Nahráva tomu aj fakt, že mnohé dvojice žijú nezosobášené a keď príde väčší problém, neriešia ho, ale radšej idú od seba. A tak manželstvo alebo partnerský vzťah strácajú záruku stability, akú mali pred pár desaťročiami,“ upozorňuje psychologička Brozmanová.

O to viac naberajú na sile priateľské vzťahy, pretože kamarátstvo obvykle býva nekonfliktné. Čo potvrdzuje aj tridsaťšesťročná Laura, ktorá svojho partnera „vymenila“ práve za kamarátky.

„Keď som sa rozišla s Marošom, prešla som naozajstným peklom. Dlho som sa z toho nevedela spamätať, veď sme spolu prežili desať rokov a máme spolu dve deti, ale opakovaná nevera je niečo, čo jednoducho nedokážem odpustiť. A to obdobie po rozchode som zvládla iba vďaka mojim dvom kamarátkam. Poznám ich roky, mohla som im povedať všetko a prvé dni sa u nás doma dokonca striedali, aby mi pomohli postarať sa o decká. A keď som sa vyhrabala z najhoršieho, večne ma ťahali niekam medzi ľudí alebo mi strážili dcéry. Ony ma vlastne zachránili.“

Lebo aj takúto silu môžu mať skutočné kamarátky. Pofúkajú rany, pomôžu prekonať krízu, no ani im sa turbulencie nevyhýbajú. O tom by vedela rozprávať aj Júlia, ktorá prešla nielen skúškou partnerského vzťahu, ale aj toho priateľského.

„Tri roky som chodila so ženatým chlapom. Stále mi sľuboval, že svoju ženu už neľúbi, že sa rozvedie a my dvaja budeme spolu. Keď som sa s tým priznala mojej kamoške Alici, strašne mi vynadala a nakričala na mňa tak, až som si myslela, že ma v tej reštaurácii udrie. Na konci mi povedala, že budem trpieť ako blázon, a nechala mi vizitku jedného známeho psychiatra. Rozišli sme sa v zlom. Rozhádané, nahnevané, zostali sme bez kontaktu.“ Lenže o tri mesiace sa Júlia ocitla v takých depkách, že naozaj potrebovala pomoc, a tak sa ocitla v ambulancii psychiatra.

„A nakoniec som Alici zavolala a ospravedlnila sa jej. Mala pravdu, že vtedy so mnou zatriasla, nikto iný si na to netrúfol, aby ma preplieskal,“ spomína Júlia, ktorá má dnes nový vzťah a polročného synčeka. „Jeho krstnou mamou je Alica. Lebo viem, že sa na ňu môžem spoľahnúť a keď uvidí, že robím hlúposti, na rovinu mi to povie. Odvtedy je medzi nami ešte silnejšie priateľstvo, lebo vie o mne veci, ktoré by som svojmu mužovi nikdy nepovedala.“ Áno, aj preto sa dá povedať, že priateľky sú dnes nový manžel.

Čítajte viac:

Baliči po novom: Dámy pozor, TOTO sú najnovšie typy chlapov na randenie!

Kreatívne nápady na druhé rande: Vymeňte obyčajnú reštiku za niečo viac cool!

Zisťovali sme spomedzi vás: 15 vecí, ktoré na mužoch úplne neznášame!

Viete, ktoré miesta na ženskom tele muži milujú? Prsia ani zadok to nie sú!

autor: Danka Vilhanová

VideoOlajkuj emmu

 

Horoskopy

Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé
Láska a vzťahy
Zdravie ...čítaj celé

 

Prelistuj si novú EMMU

 
 

Top3

V čom ísť na rande? 4 tipy na sexi a zároveň pohodlné outfity

Pozval vás už konečne na rande a vy stojíte pred skriňou už niekoľko desiatok minút a ani za svet neviete čo si oblečiete?...

Na tento zadoček zbalila mladého zajačika: Tipnete si, ktorej celebritke patrí?

V celej kráse ho momentálne ukazuje v slnečnom Cannes, kde si užíva oddych a žúry v spoločnosti mladého partnera. Spoznávate...

Zázračná JOGA: Otvorte sa sebapoznaniu a ako bonus získate sexi telo!

Najkrajšie ženy sveta na jogu nedajú dopustiť. Práve vďaka tomuto cvičeniu si udržiavajú sexi telo a vyrovnanú myseľ....

Módna blogerka vie zaujať: Vyčarujte aj vy z nudného oblečenia úžasné fashion kúsky!

Móda sa neustále mení a to, čo sme si kúpili minulý rok je dnes už dávno mimo diania. Staré oblečenie však nemusíte vyhadzovať....

Ďalšie články
 
 
 
Kamošky sú nový manžel: Láska nemusí vydržať, priateľstvo áno...
Danka Vilhanová